Noor Automehaanik 2021 - rahvusvaheline võistlus on lõppenud

21. ja 22. augustil 2021 võistlesid seitse parimat noormehaanikut seitsmest erinevast Euroopa riigist tiitlile Noor Automehaanik 2021. Need olid kaks päeva täis võistlust, emotsioone, aga ka vastastikust austust ja sõprust. Kes osutus parimaks ja millised muudatused võistluse osas läbi viiakse?


Neljandat korda toimunud rahvusvaheline Noore Automehaaniku võistlus on lõppenud. Tegemist on projektiga, mis on loodud noorte mehaanikute toetamiseks ning nende autotööstuses töötamise reaalsusesse sisenemise aitamiseks. Tänavuses eelvoorus osales kokku üle 3000 õpilase enam kui 250 koolist. Finaalis saime jälgida 7 parimat võistlejat, kes näitasid üles suurepäraseid oskusi, teadmisi ja pühendumust rahvuslikes finaalides oma riikides. Nende tööoskusi otseülekandes imetleda on puhas rõõm – ütleb Inter Cars SA koolitusjuht Sebastian Baber. 

Rahvusvahelises Noore Automehaaniku Finaalis, mis toimus taas Inter Carsi koolituskeskuses Cząstków Polskis, osalesid õpilased Bulgaariast, Eestist, Leedust, Lätist, Ukrainast, Poolast ja Ungarist. Kahe päeva jooksul tuli täita 10 praktilist ülesannet, mille koostasid korraldajad koostöös ürituse partneritega. Neil tuli muuhulgas diagnoosida ja remontida kaasaegne diiselmootor, vahetada õli ja hammasrihm, reguleerida väljalaskesüsteem, samuti korrektselt diagnoosida ja vahetada plokikaane tihend. 

"Mul on olnud rõõm seda võistlust algusest peale jälgida ja ma näen, kuidas see muutub ja areneb. Osalejate oskuste tase tõuseb iga aastaga ning korraldajad saavad võistluse ettevalmistamisel ja läbiviimisel kogemusi. Ma ei näe ühtegi teist võimalust, kui et järgmisel aastal on projekt veelgi kõrgemal tasemel. See algatus on väga oluline kogu autotööstuse ja ka Inter Carsi jaoks. Võistlusülesannete kaudu esitleme uusi sõidukite teenindustehnoloogiaid ja tööandjate ootusi tulevastele mehaanikutele, kellest saab peagi meie turu jõud. Veelgi suurem rõõm on näha, kui innukalt teised partnerid konkursil koostööd teevad, mille eest olen siiralt tänulik" – ütleb projekti eest vastutav juhataja, Läti turundusosakonna juht Armands Umbraško. 

Tugevad partnerid   

Noore Automehaaniku konkurss on igal aastal olnud toetatud sõiduautode ja veokite turul tuntud kaubamärkide poolt, kes tarnivad varuosi ja autoteeninduste varustust. Igaüks neist toetab teadlikult ja pühendunult autode hooldamiseks vajalike ajakohaste teadmiste ja oskuste edasiandmise ligitõmbavate vormide loomist. 

Tänavuse rahvusvahelise finaali partneriteks olid Bosch, Castrol, Continental, Elring, Febi, Mann+Hummel, Meyle, Motoremo, Schaeffler, Valeo ja ZF Aftermarket. Nende ettevõtete toetus kinnitab, kui oluline ja vajalik see projekt autotööstusele on! Projekt sai toetust ka EL Erasmus+ programmilt. 

Lisaks eriline tänu ZF Aftermarketile noortele mehaanikutele ja nende õpetajatele korraldatud väga huvitava reisi eest Lõuna-Poolasse. Ettevõtte eksperdid näitasid ja selgitasid, kuidas valmivad detailid, millega automehaanikud teenindustes igapäevaselt töötavad. Neid kutsuti ka üllatusõhtusöögile, mida serveeriti Wieliczka Soolakaevanduse ühel maa-alusel tasandil. 

Parimatest parim 

2021. aasta Noore Automehaaniku tiitli pälvis Ungari esindaja - Zsolt Ölbei, Sándor Lukácsi Autotööstuse ja Mehaanika Tehnikakoolist - Győri Kutsekeskusest, õpetaja - Péter Őri.   

Talle järgnes Poola esindaja - Łukasz Pajor, Tadeusz Tański nimelisest Autotööstuse Koolide Kompleksist Nowy Sączis; õpetaja - Jarosław Adamczyk. 

Kolmanda koha sai Edvinas Mortunas, Vilniuse Automehaanika ja Ärikoolist - Leedust, koolitajaks Vitalij Kabelis. 

Eestit esindanud Kaarel Gustav Käbin Kuressaare Ametikoolist sai neljanda koha.

"Tunnen end suurepäraselt, ma ei suuda oma tundeid sõnadega väljendada! Kuni lähen magama ja hommikul ärkan, kogen kõiki neid emotsioone sügaval enda sees. Lähenesin igale etapile suhtumisega, et võit on ainus, mis loeb. Andsin endast parima juba esimesest hetkest peale ja see õnnestus. Sellel võistlusel osalemine on suurepärane võimalus isiklikuks arenguks, soovitan kõigile õpilastele erinevatest riikidest" – ütles Euroopa 2021 parim noormehaanik Zsolt Obei kohe pärast võitu. 

Siiski tuleb rõhutada, et kõik osalejad näitasid üles tohutut pühendumust ja võistlustahet, mistõttu ei lahkunud tol päeval tühjade kätega mitte ükski osalenud võistlejatest. Kõik tänu ürituse partneritele, kes valmistasid ette hulgaliselt auhindu, tunnustades nii kõiki osalejaid ja nende õpetajaid. 

Konkursi uue kontseptsiooni järgi korraldatakse järgmine rahvusvaheline finaal eelmise võitja riigis. Seega järgmisel aastal sõidavad võistlusel osaleda otsustanud noored mehaanikud Ungarisse, kust on pärit Zsolt Obei.